8
17
18
19

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018

Prosimy o przekazywanie wychowawcom tekstów i fotografii z życia klas do zamieszczenia na tej stronie.

 

4 września 2016 (pn) - rozpoczęcie roku szkolnego

Jak co roku rok szkolny rozpoczął się od udziału uczniów w mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Potem odbyły się spotkania w budynku szkolnym z wychowawcami klas.

Fajnie było spotkać się po wakacyjnej przerwie i poznać nowe koleżanki i kolegów. W tym roku mamy już 3 oddziały, więc tym samym więcej uczniów.

 

 

14 września 2016 (pn) - wycieczka do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

W dniu 14 września 2017r. klasa II pod opieką p. Barbary Skwarek wybrała się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. Uczniowie podziwiali piękny renesansowy spichlerz zbożowy z końca XVI wieku, poznali osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej okolic Kazimierza Dolnego, obejrzeli panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. Obserwowali z bliska życie pszczelej rodziny oraz mieszkańców wiślanego akwarium. Młodzież była zafascynowana wystawami  z dziedziny geologii, paleontologii, botaniki i zoologii oraz eksponatami pochodzącymi głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Następnie kierując się malowniczymi wąwozami udali się do malowniczego Męćmierza, dawnej wioski flisackiej położonej u styku trzech jarów. Wizytówką tego miejsca są tradycyjne chałupy kryte strzechą oraz drewniana studnia na skrzyżowaniu dróg. Stąd tylko kilka chwil do wiatraka, skąd uczniowie podziwiali  piękny widok na przełom Wisły.  Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz miłych wspomnień :) [autor Barbara Skwarek]  [FOTO]

28 września 2017 (cz) - wycieczka do Lublina

Kto z nas na co dzień zastanawia się, czy i jak rośliny walczą o to, by przetrwać? A kto wie, jak wypreparować gronkowca, paciorkowca? A może zbijemy fortunę na giełdzie inwestując w akcje i obligacje? Taką wiedzę mogli uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zdobyć uczestnicząc w XIV Lubelskim Festiwalu Nauki.
Klasy III i II gościły w pięknym nowoczesnym budynku Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat „Strategii obronnych roślin”, a potem uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „W mikrobiomie siła!”.  Warsztaty okazały się świetną formą nauki i zainteresowały najbardziej wymagających.
Klasa I miała okazję poznać budynek rektoratu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i tam uczestniczyć w warsztatach „Dlaczego-spekulant-zarabia-bardzo-duzo-i-gorzej-sypia-a-inwestor-odwrotnie”. Młodzież na chwilkę zamieniła się w maklerów obracających fortunami  kupujących i sprzedających akcje wielkich koncernów i spółek, a potem „poszwendać” się po lubelskim miasteczku  studenckim.
Po uczcie naukowej postanowiliśmy poznać  bolesną historię Lubelszczyzny, odwiedzając Państwowe  Muzeum na Majdanku. Tu w zamyśleniu wsłuchać się w opowieść pani przewodnik i ruszyć śladami  tysięcy męczenników, którzy zginęli lub przeżyli ten holokaust  odwiedzając baraki i inne tragiczne miejsca.
Ostatni punkt programu  to wizyta  w  Mc Donald’s.  Bic Mac, WieśMac,  Mc Chicken , SHAKE i  McFLURRY to tylko drobna przystawka przed czekającym obiadem w Puławach. Ale cóż, od czasu do czasu można pozwolić i  sportowcom na odrobinę szaleństwa  :)   [autor: Barbara Pruchniak]  [FOTO]

4 października 2017 (śr) - powiatowe biegi przełajowe

W tegorocznych biegach terenowych nasze liceum wystawiło dwie 6-osobowe drużyny chłopców pod opieką trenerów Henryka Arciucha i Michała Walendziaka.Pierwsza drużyna do czwartej zmiany utrzymywała III miejsce mając wyraźny kontakt z miejscami I i II. Niestety na 4-tej zmianie kontuzji uległ  jeden z zawodników i z tego  powodu powstała zbyt duża strata do odrobienia. Ostatecznie Sztafeta IV LO uplasowała się na 5-tym miejscu. Druga drużyna składała się z uczniów klasy pierwszej. W rywalizacji z klasami trzecimi i drugimi pobiegła na miarę możliwości.
Biegi odbywały się na dystansie 1300 metrów w lasku przy Szkole podstawowej nr 6.  [autor: Henryk Arciuch] 

 

4 października 2017 (śr) - otwarcie biblioteki szkolnej

Wreszcie szkoła doczekała się własnej biblioteki. Biblioteka została zorganizowana w jednym z pomieszczeń w podziemiach. Uczniowie mogą korzystać z księgozbioru, który będzie sukcesywnie uzupełniany. Niemal wszystkie nowości książkowe zostały zgarnięte przez pierwszych czytelników, spragnionych czytania. Na regałach oprócz książek widnieją trofea sportowe uczniów naszej szkoły lub młodych sportowców z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Bursa-Puławy". Planowane godziny otwarcia biblioteki: środy 10:00 - 12:00 i 17:00-18:00 oraz w czwartki 17:00-18:00. Serdecznie zapraszamy! [FOTO]

19 października 2017 (pt) - obchody Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie kl.I

W czwartek 19 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z obchodami Dnia Nauczyciela i otrzęsinami.
Program artystyczny oraz piękne dekoracje przygotowali uczniowie klasy drugiej ze wsparciem klasy trzeciej, za co należą im się serdeczne podziękowania i wyrazy uznania.
Klasa pierwsza wykazała się odwagą, entuzjazmem, rozlicznymi talentami jak i poczuciem humoru podczas konkurencji związanych z otrzęsinami.
Przebiegiem uroczystości i jej organizacją zajęły się panie Justyna Wiśniewska, Magda Zawadzka oraz pan Wojciech Wiejak. Na uroczystość przybyli Pan Dyrektor Smyrgała, Pani Wicedyrektor Beata Respondowska, nauczyciele oraz uczniowie.
Wszystkim dopisywał dobry humor, a podniosła i radosna atmosfera sprzyjała integracji społeczności szkolnej IV LO. [autor: Magdalena Zawadzka]  [ FOTO]

16 listopada 2017 (cz) - Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie przygotowali akademię z okazji 99-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tło stanowiła okolicznościowa dekoracja, zawierająca elementy patriotyczne. [ FOTO ]

 

 

 

16 listopada 2017 (cz) - wycieczka do Schroniska dla zwierząt

Uczniowie klasy II byli w Schronisku dla zwierząt w Puławach na Wólce Profeckiej. Sprawili ogromną radość dla piesków, które siedziały za kratami swoich boksów. Zawieźli prezenty dla sympatycznych psiaków w postaci karmy. W podziękowaniu za to pracownicy schroniska zezwolili na wyprowadzenie zwierzaków na spacer. Pieski były trochę niesforne, ale nasi uczniowie dobrze sobie poradzili. [FOTO]

 

29 listopada 2017 (śr) - udział w konferencji naukowej w Lublinie

W środę uczniowie klasy I i II naszego liceum wraz z opiekunami p. Grażyną Stasiak i p. Wojciechem Wiejakiem uczestniczyli w konferencji historycznej na temat  "Odrodzenie i odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej".  która odbywała się w ramach obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Konferencja miała miała miejsce w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4. Organizatorami byli:  Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Narodowy Bank Polski O/ Lublin. W konferencji wzięło udział ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Referaty o tematyce historycznej przedstawili wykładowcy z KUL, dyrektor oddziału lubelskiego Narodowego Banku Polskiego oraz pracownik IPN. Po wykładach odbył się quiz historyczny dla młodzieży z zastosowaniem specjalnej aplikacji na smartfony.  Do rywalizacji zgłosiło się 40 zespołów, w składach 3-osobowych, reprezentujących daną szkołę. W quizie wzięła udział również reprezentacja naszej szkoły: Robert Bielec, Sebastian Czarnecki i Adrian Szymański. Nagrodzonych zostało w sumie tylko 10 zespołów, w tym nasi, którzy zajęli  8. miejsce i zostali wyróżnieni: z rąk organizatorów otrzymali upominki. Gratulujemy!!!
 [autor: Wojciech Wiejak]  [FOTO]

 

29 listopada 2017 (śr) - Lublin -zwiedzanie Centrum Historii Sportu

Po konferencji naukowej uczniowie z klas I i II udali się na lubelskie obiekty sportowe. Tam poczuli się o wiele swobodniej mimo, że zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem. Zwiedzili nowoczesny stadion ARENA Lublin, gdzie niektórzy próbowali prowadzić konferencję prasową. Obejrzeli miejsca dla kibiców, ale również byli tam, gdzie zazwyczaj kibice nie mają wstępu (trybuny, szatnie, gabinety masażu itd.).

Poza tym mieli okazję podziwiać ciekawe zbiory Centrum Historii Sportu w Lublinie. Warto zapamiętać hasło z muzeum: "Mistrzem się jest, a nie bywa" [FOTO]

[autor: Wojciech Wiejak]

 

30 listopada 2017 (cz) - wycieczka do Muzeum Geologicznego w Warszawie 

W czwartek uczniowie klasy II wraz z nauczycielką geografii p. Barbarą Skwarek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem było Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4. W głównej sali wystawowej zachwycały zmontowane szkielety mamuta włochatego i nosorożca włochatego z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego z jaskiń ojcowskich, a także model dinozaura – dilofozaura. Można było zaprzyjaźnić się z "Dyziem" , który w tym roku obchodzł 20-urodziny. Jest to rekonstrukcja opierzonego dinozaura, żyjącego w okresie jurajskim na terenie Polski. [FOTO]
Wkrótce uzupełnimy fotki z tego wydarzenia

 

6 grudnia (wt) - Turniej piłki nożnej w Solcu nad Wisłą

Prosimy o informacje

7 grudnia (śr) - turniej piłki ręcznej w Białej Podlaskiej

Prosimy o informacje i fotki