wizyta w komendzie policji 2023
Wolontariusze -obsługa Biegu po kremówki 2023
zwycięzcy zawodów w pływaniu 2023
wejście do PZWiK - siedziby IV LO w Puławach
92
69
49
8

2017.2018

Rok szkolny 2017/2018

 

4 września 2017 (pn) - rozpoczęcie roku szkolnego

Jak co roku rok szkolny rozpoczął się od udziału uczniów w mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Potem odbyły się spotkania w budynku szkolnym z wychowawcami klas.

Fajnie było spotkać się po wakacyjnej przerwie i poznać nowe koleżanki i kolegów. W tym roku mamy już 3 oddziały, więc tym samym więcej uczniów.

 

 

14 września 2017 (pn) - wycieczka do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego

W dniu 14 września 2017r. klasa II pod opieką p. Barbary Skwarek wybrała się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. Uczniowie podziwiali piękny renesansowy spichlerz zbożowy z końca XVI wieku, poznali osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej okolic Kazimierza Dolnego, obejrzeli panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. Obserwowali z bliska życie pszczelej rodziny oraz mieszkańców wiślanego akwarium. Młodzież była zafascynowana wystawami  z dziedziny geologii, paleontologii, botaniki i zoologii oraz eksponatami pochodzącymi głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Następnie kierując się malowniczymi wąwozami udali się do malowniczego Męćmierza, dawnej wioski flisackiej położonej u styku trzech jarów. Wizytówką tego miejsca są tradycyjne chałupy kryte strzechą oraz drewniana studnia na skrzyżowaniu dróg. Stąd tylko kilka chwil do wiatraka, skąd uczniowie podziwiali  piękny widok na przełom Wisły.  Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć oraz miłych wspomnień :) [autor Barbara Skwarek]  [FOTO]

28 września 2017 (cz) - wycieczka do Lublina

Kto z nas na co dzień zastanawia się, czy i jak rośliny walczą o to, by przetrwać? A kto wie, jak wypreparować gronkowca, paciorkowca? A może zbijemy fortunę na giełdzie inwestując w akcje i obligacje? Taką wiedzę mogli uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zdobyć uczestnicząc w XIV Lubelskim Festiwalu Nauki.
Klasy III i II gościły w pięknym nowoczesnym budynku Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat „Strategii obronnych roślin”, a potem uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „W mikrobiomie siła!”.  Warsztaty okazały się świetną formą nauki i zainteresowały najbardziej wymagających.
Klasa I miała okazję poznać budynek rektoratu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i tam uczestniczyć w warsztatach „Dlaczego-spekulant-zarabia-bardzo-duzo-i-gorzej-sypia-a-inwestor-odwrotnie”. Młodzież na chwilkę zamieniła się w maklerów obracających fortunami  kupujących i sprzedających akcje wielkich koncernów i spółek, a potem „poszwendać” się po lubelskim miasteczku  studenckim.
Po uczcie naukowej postanowiliśmy poznać  bolesną historię Lubelszczyzny, odwiedzając Państwowe  Muzeum na Majdanku. Tu w zamyśleniu wsłuchać się w opowieść pani przewodnik i ruszyć śladami  tysięcy męczenników, którzy zginęli lub przeżyli ten holokaust  odwiedzając baraki i inne tragiczne miejsca.
Ostatni punkt programu  to wizyta  w  Mc Donald’s.  Bic Mac, WieśMac,  Mc Chicken , SHAKE i  McFLURRY to tylko drobna przystawka przed czekającym obiadem w Puławach. Ale cóż, od czasu do czasu można pozwolić i  sportowcom na odrobinę szaleństwa  :)   [autor: Barbara Pruchniak]  [FOTO]

4 października 2017 (śr) - powiatowe biegi przełajowe

W tegorocznych biegach terenowych nasze liceum wystawiło dwie 6-osobowe drużyny chłopców pod opieką trenerów Henryka Arciucha i Michała Walendziaka.Pierwsza drużyna do czwartej zmiany utrzymywała III miejsce mając wyraźny kontakt z miejscami I i II. Niestety na 4-tej zmianie kontuzji uległ  jeden z zawodników i z tego  powodu powstała zbyt duża strata do odrobienia. Ostatecznie Sztafeta IV LO uplasowała się na 5-tym miejscu. Druga drużyna składała się z uczniów klasy pierwszej. W rywalizacji z klasami trzecimi i drugimi pobiegła na miarę możliwości.
Biegi odbywały się na dystansie 1300 metrów w lasku przy Szkole podstawowej nr 6.  [autor: Henryk Arciuch] 

 

4 października 2017 (śr) - otwarcie biblioteki szkolnej

Wreszcie szkoła doczekała się własnej biblioteki. Biblioteka została zorganizowana w jednym z pomieszczeń w podziemiach. Uczniowie mogą korzystać z księgozbioru, który będzie sukcesywnie uzupełniany. Niemal wszystkie nowości książkowe zostały zgarnięte przez pierwszych czytelników, spragnionych czytania. Na regałach oprócz książek widnieją trofea sportowe uczniów naszej szkoły lub młodych sportowców z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Bursa-Puławy". Planowane godziny otwarcia biblioteki: środy 10:00 - 12:00 i 17:00-18:00 oraz w czwartki 17:00-18:00. Serdecznie zapraszamy! [FOTO]

19 października 2017 (pt) - obchody Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie kl.I

W czwartek 19 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z obchodami Dnia Nauczyciela i otrzęsinami.
Program artystyczny oraz piękne dekoracje przygotowali uczniowie klasy drugiej ze wsparciem klasy trzeciej, za co należą im się serdeczne podziękowania i wyrazy uznania.
Klasa pierwsza wykazała się odwagą, entuzjazmem, rozlicznymi talentami jak i poczuciem humoru podczas konkurencji związanych z otrzęsinami.
Przebiegiem uroczystości i jej organizacją zajęły się panie Justyna Wiśniewska, Magda Zawadzka oraz pan Wojciech Wiejak. Na uroczystość przybyli Pan Dyrektor Smyrgała, Pani Wicedyrektor Beata Respondowska, nauczyciele oraz uczniowie.
Wszystkim dopisywał dobry humor, a podniosła i radosna atmosfera sprzyjała integracji społeczności szkolnej IV LO. [autor: Magdalena Zawadzka]  [ FOTO]

16 listopada 2017 (cz) - Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie przygotowali akademię z okazji 99-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tło stanowiła okolicznościowa dekoracja, zawierająca elementy patriotyczne. [ FOTO ]

 

 

 

16 listopada 2017 (cz) - wycieczka do Schroniska dla zwierząt

Uczniowie klasy II byli w Schronisku dla zwierząt w Puławach na Wólce Profeckiej. Sprawili ogromną radość dla piesków, które siedziały za kratami swoich boksów. Zawieźli prezenty dla sympatycznych psiaków w postaci karmy. W podziękowaniu za to pracownicy schroniska zezwolili na wyprowadzenie zwierzaków na spacer. Pieski były trochę niesforne, ale nasi uczniowie dobrze sobie poradzili. [FOTO]

 

 

 

29 listopada 2017 (śr) - udział w konferencji naukowej w Lublinie

W środę uczniowie klasy I i II naszego liceum wraz z opiekunami p. Grażyną Stasiak i p. Wojciechem Wiejakiem uczestniczyli w konferencji historycznej na temat  "Odrodzenie i odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej".  która odbywała się w ramach obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Konferencja miała miała miejsce w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4. Organizatorami byli:  Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Narodowy Bank Polski O/ Lublin. W konferencji wzięło udział ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Referaty o tematyce historycznej przedstawili wykładowcy z KUL, dyrektor oddziału lubelskiego Narodowego Banku Polskiego oraz pracownik IPN. Po wykładach odbył się quiz historyczny dla młodzieży z zastosowaniem specjalnej aplikacji na smartfony.  Do rywalizacji zgłosiło się 40 zespołów, w składach 3-osobowych, reprezentujących daną szkołę. W quizie wzięła udział również reprezentacja naszej szkoły: Robert Bielec, Sebastian Czarnecki i Adrian Szymański. Nagrodzonych zostało w sumie tylko 10 zespołów, w tym nasi, którzy zajęli  8. miejsce i zostali wyróżnieni: z rąk organizatorów otrzymali upominki. Gratulujemy!!!
 [autor: Wojciech Wiejak]  [FOTO]

 

29 listopada 2017 (śr) - Lublin -zwiedzanie Centrum Historii Sportu

Po konferencji naukowej uczniowie z klas I i II udali się na lubelskie obiekty sportowe. Tam poczuli się o wiele swobodniej mimo, że zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem. Zwiedzili nowoczesny stadion ARENA Lublin, gdzie niektórzy próbowali prowadzić konferencję prasową. Obejrzeli miejsca dla kibiców, ale również byli tam, gdzie zazwyczaj kibice nie mają wstępu (trybuny, szatnie, gabinety masażu itd.).

Poza tym mieli okazję podziwiać ciekawe zbiory Centrum Historii Sportu w Lublinie. Warto zapamiętać hasło z muzeum: "Mistrzem się jest, a nie bywa" [FOTO]

[autor: Wojciech Wiejak]

 

30 listopada 2017 (cz) - wycieczka do Muzeum Geologicznego w Warszawie 

W czwartek uczniowie klasy II wraz z nauczycielką geografii p. Barbarą Skwarek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem było Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4. W głównej sali wystawowej zachwycały zmontowane szkielety mamuta włochatego i nosorożca włochatego z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego z jaskiń ojcowskich, a także model dinozaura – dilofozaura. Można było zaprzyjaźnić się z "Dyziem" , który w tym roku obchodzł 20-urodziny. Jest to rekonstrukcja opierzonego dinozaura, żyjącego w okresie jurajskim na terenie Polski. [FOTO]

6 grudnia (wt) - Mikołajkowy Turniej w Solcu nad Wisłą

Dziewczęta wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Dziewczęcej piłki Nożnej  w w gminnej hali sportowej w Solcu nad Wisłą. Oprócz naszej drużyny w turnieju zagrały drużyny z LO w Solcu ( gospodarz wystawił dwie drużyny) oraz Opole (również wystawiło dwie drużyny)  i drużyna z Grabowa Szlacheckiego. Nasza drużyna zagrała 5 spotkań, z czego wygraliśmy jedno po golu Julki Kulik i zremisowaliśmy jedno spotkanie 0:0,  a w trzech odnieśliśmy porażki. Skład, w jakim wystąpiła drużyna 4 LO – Daria Warowna, Julka Kulik, Wioletta Piech, Natalia Chołuj, Dominika Główka. Ostatecznie nasze dziewczęta zajęły IV miejsce po drużynach: Opole Lubelskie 1, LO Solec 1 i Grabów Szlachecki. Taki wyjazd to była również dobra okazja do integracji, do poznania nowych ludzi, a także podpatrzenie technik gry.

7 grudnia (śr) - turniej piłki ręcznej w Białej Podlaskiej

Prosimy o informacje i fotki

20 grudnia 2017 - wigilia szkolna

Uczniowie wspólnie z dyrekcją szkoły i nauczycielami zebrali się w świetlicy, aby wspólnie świętować wigilię szkolną.

[FOTO]

 

 

 

24 lutego 2018 (sobota) - Turniej piłki nożnej

W sobotę w Hali Sportowej ZST odbył się II Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora IV LO w Puławach. W Turnieju wzięło udział 10 drużyn z powiatu puławskiego, opolskiego i kozienickiego. Rozgrywki wygrała drużyna KS Wisły Puławy, a najlepsi sportowcy otrzymali propozycję kontynuowania nauki w naszym liceum. Bowiem od nowego roku szkolnego planowane jest utworzenie sekcji piłki nożnej.
[FILM-1]   [FILM-2]   

 

7 marca 2018 - Licealiada 2018 - piłka nożna halowa dziewcząt

Powiatowe rozgrywki w piłce nożnej halowej dziewcząt w ramach Licealiady odbywały się w Hali Sportowej ZST w Puławach. Do rozgrywek przystąpiła również reprezentacja naszego 4 LO w składzie: Dominika Główka, Natalia Chołuj, Marlena Celej, Julia Kulik, Wioletta Piech, Daria Warowna, Sandra Wójcik i Weronika Olejarczyk. W rozgrywkach uczestniczyło 6 drużyn: tzw. „Szpulki”, „Gary”, „Chemik”, „Piątka”,  4LO i  LO Nałęczów. W finale nasze dziewczęta z 4LO wygrały z Nałęczowem 2:0 i zajęły ostatecznie III miejsce. 

 

6 kwietnia 2018 (pt) - koncert "Bo to Polska właśnie" 

Przedstawiciele mieszkańców i pracowników IV LO uczestniczyli w inauguracji powiatowych obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncert odbywał się w pobliskiej hali sportowej ZST. Była to okazja wysłuchania włoskich i polskich arii operowych i operetkowych oraz polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Polskiej Agencji Koncertowej - Polskiej Agencji Kameralnej. Na scenie podziwialiśmy śpiew Pauliny Janczaruk, Andrzeja Niemierowicza i Kazimierza Kowalskiego. Śpiewakom akompaniowała Ewa Szpakowska. [FOTO]

 

11 kwietnia 2018 - Dzień otwarty szkoły
Tego dnia przybyli tłumnie potencjalni kandydaci do szkoły. Była to okazja do bezpośredniego poznania budynku szkoły, warunków do uprawiania ulubionej dyscypliny sportu. Można też było porozmawiać z nauczycielami i obecnymi uczniami.
Dla uczniów spoza Puław  jest możliwość mieszkania w bursie w tym samym budynku.
Punktem kulminacyjnym był pokaz treningu.
[treść zaproszenia]

27 kwietnia (pt) - zakończenie roku szkolnego dla kl.III

Po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klasy maturalnej. A zatem to już 3 lata minęły od utworzenia szkoły. Odświętnie ubrani uczniowie z przejęciem odbierali świadectwa ukończenia szkoły. To właśnie w ten sposób zakończyli kolejny etap swojej edukacji. Każdy z uczniów miał okazję włączyć się do akcji Powiatu Puławskiego i złożyć swój podpis z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. [FOTO]

Poprzedniego dnia, tj. w niedzielę 22 kwietnia,tegoroczni absolwenci uczestniczyli w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej (GARNIZON) we mszy świętej specjalnie dla klas maturalnych. 

4 maja 2018 (piątek) - początek matur

W piątek 4 maja rozpoczęły się pierwsze w naszej szkole egzaminy maturalne. Do tych egzaminów uczniowie kl.III przygotowywali się od kilku miesięcy, ale dopiero  ostatnie dni sprawiły, że poczuli smak pożegnań. Na kilka dni wcześniej zakwitły obficie kasztany, bo bez nich nie byłoby powodzenia na maturze.

 

 

 

WYKAZ KADRY PEDAGOGICZNEJ IV LO Puławy w roku szkolnym 2017/2018

 • Wiesław Smyrgała  - dyrektor szkoły
 • Beata Respondowska - wicedyrektor​ ds. CKU

Wychowawcy klas:

 • Wiejak Wojciech - wychowawca klasy I
 • Stasiak Grażyna  - wychowawca klasy II
 • Stefaniak Teresa  - wychowawca klasy III

Nauczyciele przedmiotów:

 • Arciuch Henryk - wychowanie fizyczne, zajęcia sportowe
 • Olszak Roman - edukacja dla bezpieczeństwa
 • Płaczkowska Karolina - wychowanie do życia w rodzinie
 • Pruchniak Barbara - podstawy przedsiębiorczości
 • Skwarek  Barbara  - geografia
 • Stasiak Grażyna - język polski, wiedza o kulturze, godz. wychowawcza kl. II
 • Stefaniak Teresa - biologia, chemia, godz. wychowawcza kl. III
 • Teodorowicz Tomasz - fizyka, informatyka
 • Walendziak Michał - wychowanie fizyczne, zajęcia sportowe
 • Wiejak Wojciech - historia, historia i społeczeństwo, WOS,  godz. wychowawcza -kl. I
 • Wiśniewska Justyna - język niemiecki
 • Wojtysiak Halina -  matematyka
 • Zawadzka Magdalena - język angielski
 • ks. Kotala Hieronim - religia